Atrakcja Inne atrakcje 5zł - 8zł

Zamek w Chudowie

Chudów podzamcze 6

Zamek w Chudowie     

Zamek w Chudowie jest jedną z niewielu wczesnorenesansowych siedzib prywatnych na terenie Górnego Śląska. Obiekt powstał w 1 połowie XVI wieku a jego prawdopodobnym budowniczym był Jan Gierałtowski.  Zamek zostal zbudowany w miejscu w którym wcześniej miesciła się drewniana siedziba rycerskiego rodu Chudowskich.

Według najwcześniejszych potwierdzonych żródeł historycznych pierwszym właścicielem Chudowa był Jan (Johannes) de Hodow.

Zamek dzięki wpływom z biletów oraz fundacji „Zamek Chudów” jest stopniowo przywracany do dawnej świetności.  W jego pobliżu organizowanych jest wiele inscenizacji historycznych, koncertów oraz imprez plenerowych w tym jedna z najciekawszych, coroczny Jarmark Średniowieczny.

Zespół zamkowy w Chudowie składa się z XVI wiecznego zamku oraz ulokowanego w pobliżu spichlerza, który został zbudowany w XVIII wieku. Oba obiekty wpisane są do rejestru zabytków.

 

Muzeum

Muzeum o profilu archeologiczno-historycznym znajduje sie w zrekonstruowanej wieży.

Zbiory zgomadzone zostały  dzięki prowadzonym w zamku badaniom archeologicznym.
Oglądać je można w wieży oraz jej podziemiach.

Na dziedzińcu podziwiać można pozostałości murów, studnie oraz filary, które zostały odkryte podczas badań archeologicznych.

 

Oberża pod Świętym Jerzym

Obok Zamku w odbudowanym na podstawie starych ilustracji obiekcie znajduję się Oberża pod Świętym Jerzym.  Oprócz serwowania pysznych dań według dawnych receptur można wziąć udział w historycznych weselach albo renesansowych ucztach.

 

Spichlerz

W pobliżu zamku usytuowany jest dawny budynek gospodarczy, który zbudowany został pod koniec XVIII wieku.  Jego mansardowy dach z lukarnami w latach 90. XX wieku uległ zniszczeniu. Jego rekonstrukcja zakończyła się w 2002 roku i obecnie ponownie pełni funkcję magazynowe.

 

Topola Tekla

Około 150 metrów od Zamku w Chudowie znajduję się pomnik przyrody, najgrubsza topola kandayjska w Polsce o obwodzie 750 cm.

Najbardziej znana z tego, iż w jej pniu znajduje się „Chatka Puchatka” do którego wchodzi sie przez interesująco ukształtowane drzwi. Za drzwiami zobaczymy Chatkę Puchatka, a w niej trzy małe stoliki, dwa krzesła i dwie ławy.
Drzewo zostało posadzone w XVIII wieku a w roku 1981 zostało uznane za pomnik przyrody.

 

Godziny Otwarcia:

Zamek jest czynny w sezonie (maj-wrzesień) – w soboty, niedziele i święta, od 10 do 18.

Poza sezonem (październik-kwiecień) – zamek nieczynny

Ceny biletów:

Bilet normalny – 8 zł

Bilet uglowy (uczniowie i studenci, seniorzy 65+) – 5 zł

Kategoria

Rodzaj atrakcji

Dodatkowe informacje

Lokacja

Lokacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miejsce
Stosunek jakości do ceny
Lokacja
Czystość

Teraz zamknięte

Godziny pracy

  • PoniedziałekZamknięte
  • WtorekZamknięte
  • ŚrodaZamknięte
  • CzwartekZamknięte
  • PiątekZamknięte
  • Sobota 10:00 - 18:00
  • Niedziela 10:00 - 18:00