Dlaczego gry planszowe są dobre dla dzieci

Gry planszowe dla dzieci, w które graliśmy i te, w które gramy dziś z naszymi dziećmi, uczą młodych ludzi wielu rzeczy. Rozwijają zdolności myślenia, ćwiczą percepcję, koncentrację i pamięć. Różnorodność gier planszowych pomaga również w ćwiczeniu umiejętności społecznych, takich jak robienie na zmianę i dzielenie się. Nie dziwi więc fakt, że pomagają one dzieciom lepiej komunikować się, gdy dorosną.

Jak gry planszowe mogą pomóc umiejętnościom społecznym Twoich dzieci

Tradycyjne gry opierają się presji współczesności i nowym technologiom. Choć wydaje się, że dziś dzieci wolą spędzać czas przed ekranami, nie ma dziecka, które nie będzie się cieszyło rodzinnym czasem spędzonym na graniu w gry planszowe. Oprócz rozrywki przynoszą one wiele korzyści dla osób w każdym wieku.

Gry planszowe były przez tysiące lat, dając ludziom szansę na komunikację, uczyć się i konkurować. Ale z tak wielu nowych technologii wokół, gry komputerowe stały się najbardziej popularnym sposobem na gry.

1. ZAPEWNIAJĄ MOŻLIWOŚĆ WCZESNEJ NAUKI

Małe dzieci mogą grać w proste, odpowiednie do wieku gry, dzięki którym uczą się kolorów, kształtów, liczb i rozwijają zdolności motoryczne. Gry karciane z kolorowymi symbolami są dla dziecka dobrym sposobem na poznanie nowych pojęć, cech i powiązań między nimi. Dzięki grom planszowym dzieci rozwijają również podstawowe umiejętności matematyczne

2. ROZWIJAJĄ UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE

W czasach, gdy dzieci spędzają coraz więcej czasu samotnie, skupione na urządzeniach, gry planszowe są świetnym sposobem na kontakty towarzyskie i rozwijanie umiejętności społecznych. Ten rodzaj zabawy jest idealny dla nieśmiałych dzieci, które w ten sposób niezauważalnie pozbywają się nieśmiałości i nerwowości. Poprzez gry rozwija się empatia, poprzez zwycięstwa i porażki dzieci uczą się rozumieć innych i odpowiednio reagować. Gdy dorosną, większość dzieci zapamięta wieczór wspólnych zabaw z rodzicami, śmiechu i zabawy oraz bezcennego czasu spędzonego z rodziną.

3. WPŁYWAJĄ KORZYSTNIE NA KONCENTRACJĘ DZIECKA

Gry planszowe uczą dzieci cierpliwości i zasad, ponieważ każdy musi poczekać na swoją kolej. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie pełnym rozpraszających treści cyfrowych.

Gry planszowe mają wiele zalet i korzyści. Mogą pomóc dzieciom rozwinąć szereg umiejętności. Poprawiają koncentrację, pewność siebie i umiejętności społeczne.

4. WZMACNIAJĄ PEWNOŚĆ SIEBIE

Gry planszowe dla dzieci budują pewność siebie, gdy wygrywają i pomagają im nauczyć się akceptować porażkę, gdy przegrywają.

5. GRY PLANSZOWE ROZWIJAJĄ MÓZG DZIECKA

Udowodniono, że granie w gry planszowe stymuluje rozwój mózgu, przede wszystkim płata czołowego. Płat czołowy jest największym z 4 głównych płatów mózgu i stanowi centrum kontroli emocjonalnej, zdolności planowania, organizowania i podejmowania decyzji. Bawiące się dzieci rozwijają silniejsze poczucie kreatywności i ciekawości.

Gry planszowe mogą być tak samo wymagające jak gry komputerowe. Oprócz tego, że uczą dzieci rozwiązywania problemów, pomagają im również poznać strategię i taktykę.

Podsumowując, istnieje bardzo wiele korzyści płynących z gier planszowych dla dzieci.

Najlepsze rodzinne gry planszowe to takie, które pozwalają dzieciom, rodzicom i innym członkom rodziny grać razem. Mogą one pomóc dzieciom rozwinąć zamiłowanie do nauki, jak również żywe zainteresowanie światem. I mogą to robić zupełnie niezależnie od komputerów czy innych technologii cyfrowych. Nie da się ukryć, że komputery zajmują ważne miejsce w życiu dzieci; mogą zapewnić im wiele godzin rozrywki i pomóc w osiągnięciu pełnego potencjału intelektualnego i psychicznego. Ale nie powinny one zastępować czasu spędzanego z rodziną na grach planszowych; ludzki dotyk jest niezastąpiony.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.