Ciekawe atrakcje dla dzieci na Śląsku – 15 miejsc do odwiedzenia

Każdy rodzic chce zrobić dziecku, od czasu do czasu, niespodziankę i zabrać je w ciekawe miejsce, w którym przeżyje ono niezapomniane chwile, zobaczy i doświadczy czegoś nowego. Weekendowe wypady w inne regiony Polski wiążą się zwykle z koniecznością pakowania walizek i długotrwałymi dojazdami, więc nie zawsze znajdą się na nie chęci i czas. Nic straconego, ponieważ na Śląsku odnaleźć można sporo atrakcyjnych miejsc, które mają wiele do zaoferowania, przede wszystkim dzieciom, ale także i dorosłym.  

Wskażemy atrakcyjne obiekty na mapie województwa śląskiego, do których warto jechać z dzieckiem, aby wykorzystać trwające wciąż lato i „osłodzić” dziecku powrót do szkoły, bądź przedszkola. Niektóre z nich zostały całkiem niedawno udostępnione, inne są dobrze znane mieszkańcom Śląska, bo dostarczają rozrywki młodszym oraz starszym od wielu lat. Większość atrakcji z listy jest dostępna przez cały rok. 

Oto nasza lista 15 miejsc, które warto odwiedzić z dziećmi podczas weekendu. Są one zróżnicowane, ale zapewniają świetne wspomnienia, dostarczają emocji i wrażeń, edukują, pozwalają odkrywać świat. 

1. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko 

To największy w Polsce tematyczny park rozrywki. Na jego rozległym terenie znajduje się ponad 40 różnorodnych atrakcji dla dzieci oraz dorosłych. Część z nich funkcjonuje od wielu lat, z innych korzystać można dopiero od niedawna. Wśród atrakcji przeznaczonych dla dzieci są m.in. Bazyliszek, Dolina Jagi, Ptasi Patrol, Leśna Wyprawa, Circus Train, Podniebni Łowcy. Bez ograniczeń wiekowych uniesiemy się ponad ziemię w tęczowych balonach (Air Ballons), przejedziemy się bajecznie wyglądającą karuzelą wiedeńską (Carousel od Love), poszybujemy ku niebu w samolotach (Dream Flight Airlines), wyruszymy na przejażdżkę stylizowanymi na lata 20. autkami (Magical Postal Service), poskaczemy na trampolinach. Z charakterystycznego, dla krajobrazu Katowic, wielkiego diabelskiego młyna (Legendia Flower), całą rodziną poobserwujemy panoramę miasta oraz sąsiadujący z Wesołym Miasteczkiem Park Śląski. Wszyscy, niezależnie od wieku, mogą wziąć udział w Bajkowej Grywalizacji, a na dzieci czekają nagrody. 

2. Śląski Ogród Zoologiczny 

Położony w Parku Śląskim, jest jednym z największych ogrodów zoologicznych na terenie Polski. Dzieci zobaczą tu, po raz pierwszy na żywo, setki gatunków zwierząt pochodzących z różnych stron świata. Na zwiedzających czekają żyrafy, zebry, lwy, gepardy, bizony, niedźwiedzie, lamy, rozmaite płazy, gady, ptaki. Podziwiać możemy tu takie ekspozycje jak: Małpiarnia, Słoniarnia, Egzotarium, Akwarium, Wybieg żółwi, Świat papug, Budynek antylop, Wybieg zwierząt udomowionych. Dla najmłodszych największą atrakcją z pewnością okaże się Mini ZOO, gdzie można być w bliskim kontakcie z hodowlanymi zwierzętami domowymi: kozami, owcami, kurami, gęsiami, królikami, świnkami morskimi. Dzieci mogą tu dotknąć i pogłaskać zwierząt, a nawet je karmić. Wrażenie zrobi na nich również Kotlina Dinozaurów, w której zobaczymy posągi tych wymarłych gadów, przedstawione w ich naturalnej wielkości.  

3. Park W DECHE

To znajdujący się w Bielsku-Białej, pierwszy w Polsce park rozrywki i edukacji, który powstał wyłącznie z ekologicznych materiałów. Jego misją jest nauczenie dzieci poszanowania dla środowiska naturalnego. Sama nazwa obiektu nawiązuje natomiast do slangu starszych pokoleń i ma przybliżyć dzieciom ich słownictwo. Najmłodsi zjadą tutaj zjeżdżalnią z Gigantycznego 13-metrowego Goryla, zgubią się w labiryncie Tajemniczego Krokodyla, spróbują pokonać Szczudlatego Jeża, poszukają wyjścia z 74-metrowego Tunelu Kreta, poskaczą na Wielkiej Podusze. Tory Wodne pozwolą im wcielić się w rolę kapitana statku. W Strefie kreatywnej zabawy dzieci, ale także dorośli mogą sprawdzić się samodzielnie, jak i rywalizować między sobą w grach i łamigłówkach, jak np. katapulty, kusze, przestrzenne kółko-krzyżyk, wielkie puzzle. Najnowsza atrakcja to zlokalizowany obok Parku W DECHE park linowy, gdzie możemy bezpiecznie pochodzić rozpiętymi pośród drzew kładkami i mostkami.

4. Dream Park

To park rozrywkowo-edukacyjny zlokalizowany na terenie wsi Ochaby Wielkie w powiecie cieszyńskim. Wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów wyjątkową rozmaitością atrakcji. Znajdziemy tu dosłownie wszystko, co dzieci mogłyby sobie wymarzyć: mini ZOO, park linowy, linowy plac zabaw, park dinozaurów, trampoliny i dmuchańce, dom do góry nogami, a nawet kino 2D oraz 6D. W Małpim Gaju dzieci mogą zatopić się w basenach wypełnionych kolorowymi piłeczkami, wspinać po ściankach, pokonywać labirynty, ślizgać na zjeżdżalniach. Aqupadler oferuje zabawę na wodzie – jazdę rowerkami wodnymi i możliwość sprawdzenia swojej równowagi w dmuchanym walcu. Odwiedzając Park Miniatur, pokażesz dziecku najbardziej popularne obiekty architektoniczne z całego świata, bez konieczności przekraczania z nim nawet granicy kraju. Ekstremalnych wrażeń dostarcza Wieża Mocy. Nowością na terenie obiektu jest Autodrom, czyli elektryczne samochodziki.

5. Park Twinpigs

Jeśli chcesz poczuć z rodziną amerykański klimat, nie musicie wybierać się w podróż za ocean. Ten położony w Żorach park rozrywki w pełni inspirowany jest Stanami Zjednoczonymi. Obiekt przypomina miasteczko amerykańskie i podzielony jest na kilka stref tematycznych czerpiących garściami z amerykańskiej kultury i historii: Dziki Zachód, Hawaje, Las Vegas, Meksyk, Powrót do przyszłości, Las Przygód, Rock’n’roll, Witamy, Zwierzyniec. Łącznie czeka w nich na gości ponad 50 atrakcji. Można poczuć się jak kowboj z westernu, strzelając na strzelnicy i dosiadając mechanicznego byka, przyjść do biura szeryfa, wspiąć się na wulkan Kohala, odpocząć pod palmą w wiosce hawajskiej, wcielić się w rolę Indianina, odwiedzając wioskę indiańską i strzelając z łuku, a nawet wybrać się w podróż do stacji kosmicznej. Nie brak tu również takich atrakcji dla dzieci jak karuzele, dmuchańce, park linowy, zagroda ze zwierzętami. W parku organizowane są różne wydarzenia, m.in. świętowanie Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych. 

6. Bajka Pana Kleksa

To centrum rozrywkowo-edukacyjne zlokalizowane w Fabryce Porcelany w Katowicach, które przeniesie dzieci w magiczny świat z bajki Jana Brzechwy. Jego celem jest edukowanie przez zabawę i zajęcia praktyczne, odkrywanie przed dziećmi świata, pokazywanie im, jak wykorzystać zdobyte umiejętności w codziennym życiu.W obiekcie wydzielono kilka stref  tematycznych nawiązujących do przygód Pana Kleksa. W Krainie Szpaka Mateusza dzieci będą miały misję znalezienia guzika z czapki Bogdychanów, w Królestwie Bajdocji  poszukają kałamarza z niekończącym się atramentem, a w Kuchni Pana Kleksa podejmą się wyzwań kulinarnych. Dla pasjonatów natury i zwierząt przygotowano Ostatni Rezerwat Przyrody, na małych amatorów astronomii czeka Planeta Fantazja, a na miłośników czworonogów Psi Raj. Po licznych zagadkach, łamigłówkach, eksperymentach naukowych i zadaniach manualnych, dziecko wyjdzie bogate w nowe umiejętności i wiedzę z różnych dziedzin.

7. Kolejkowo

To największa wystawa makiet kolejkowych w Polsce, odwzorowująca Śląsk w 25-krotnym pomniejszeniu. Atrakcja zlokalizowana jest w Gliwicach w centrum handlowym Europa Centralna. Znajdują się tu realistycznie wyglądające budynki gliwickiej radiostacji, Huty Pokój, kościół św. Anny na Nikiszowcu, będziński zamek, katowickie sklepy. Podejrzymy życie codzienne mieszkańców Kolejkowa – ich pracę, robienie zakupów, spotkania w parku, a także życiowe perypetie: stłuczkę, zajęte miejsce parkingowe, schadzkę zakochanych, napad na bank. Towarzyszą temu takie efekty jak zjawisko dnia i nocy, padający deszcz, usłyszymy również prawdziwą burzę. Ekspozycja obejmuje powierzchnię 900 m2, na których umieszczono 460 metrów torów kolejowych, 58 wagonów, 235 budowli (z czego wiele to autentyczne obiekty budowlane Śląska), a także postacie ludzi i zwierząt, samochody, mosty, tunele, akweny wodne. Wszystko wykonane z dbałością o każdy szczegół. W Kolejkowo organizowane są dla dzieci warsztaty modelarskie, które uczą kreatywnego myślenia, cierpliwości, pomagają odkrywać talenty artystyczne.

8. Wodny Park Tychy

To bardzo nowoczesny aquapark podzielony na kilka stref. Najwięcej rozrywki całej rodzinie dostarcza strefa rekreacyjna obejmująca kilka basenów wewnętrznych i zewnętrznych. Basen ze sztuczną falą przechodzącą w rwącą rzekę wyposażony jest również w inne atrakcje –  wodospady, gejzery, bicze wodne, a także efekty akustyczne. Zanurzając się pod wodę usłyszymy odgłosy delfinów i fok lub dźwięk płynącego statku. W strefie tej nie mogło oczywiście zabraknąć zjeżdżalni. Zjeżdżalnia multimedialna oferuje efekty wizualne, a Aqualoop ekstremalne przeżycia. Są tu miejsca bezpośrednio przeznaczone dzieciom: Strefa Zabawek Mokrych, gdzie atrakcją jest Batyskaf wyposażony w zabawki interaktywne, oraz brodzik dziecięcy z wodospadami, gejzerami, armatkami wodnymi i jeżykami. W strefie zewnętrznej znajdziemy brodziki dla dzieci, zjeżdżalnię oraz wodny plac zabaw. 

Park oferuje nie tylko „mokrą” rozrywkę. Można tutaj zagrać w grę interaktywną Misja H2O, przeglądać się w Wirtualnym Lustrze i „przymierzać” w nim rozmaite stroje. Dla maluchów została stworzona Strefa Zabawek Suchych.

9. Park-Ogrodzieniec

To park rekreacyjny zlokalizowany w Ogrodzieńcu pod zamkiem, który jako kolejny na naszej liście może pochwalić się mnogością dostępnych atrakcji. Znajdziemy tu Mini Park Linowy, a także Park Rozrywki oferujący dzieciom Małpi Gaj, Karuzelę Wiedeńską, Autodrom, Duży Zamek Rycerski, dmuchane zamki, huśtawki i zjeżdżalnie. W kolejnej atrakcji, czyli w Domu Legend i Strachów poczujemy dreszczyk grozy, spotkając postacie z lokalnych mrocznych i tajemniczych opowieści. Emocji dostarczy również wizyta na pozakręcanym Torze Saneczkowym. Zainteresowanie miłośników historii wzbudzi Park Miniatur, gdzie obejrzymy w pomniejszeniu Szlak Orlich Gniazd, rekonstrukcje zamków i warowni oraz średniowiecznych sprzętów militarnych. Park Doświadczeń Fizycznych to miejsce, gdzie dzieci poprzez zabawę poznają podstawowe prawa fizyki. Wśród 47 dostępnych tutaj urządzeń znajdują się m.in. symulator lotów, symulator dachowania, labirynt, krzywe lustra, kalejdoskop, peryskop, pryzmat, spirala.

10. Freak Park

To całkiem niedawno otwarty w Będzinie park rozrywki stworzony na terenie nowoczesnej hali sportowej. Czas spędza się tutaj bardzo aktywnie i na sportowo. Można skakać na licznych trampolinach, dosięgnąć rękoma zamieszczonych nad dwiema z nich koszy, wskoczyć do basenu z dużymi, miękkimi gąbkami i spróbować utrzymać równowagę, przechodząc po rozciągniętych ponad basenem linach czy wspiąć się na wielką dmuchaną poduchę. Będziemy też ślizgać się po zjeżdżalniach (w tym wyjątkowo stromej Kamikadze), spróbujemy swoich sił na ściankach wspinaczkowych, sprawdzimy swój refleks na eliminatorze. Na szczególną uwagę zasługuje 50-metrowa tyrolka, która jest jedyną mieszczącą się pod zadaszeniem taką atrakcją w regionie. Dla najmniejszych dzieci – do 3 lat – wydzielono do zabaw strefę malucha.

11. Leśny Park Niespodzianek

To kolejny polecany przez nas ogród zoologiczny, trochę niestandardowy, usytuowany w Ustroniu w dzielnicy Zawodzie. Zgromadzono w nim zwierzęta zamieszkujące tereny leśne na całym świecie. Spotkać tutaj można dziki, żbiki, muflony, jelenie, daniele, żubry, kozy, szopy pracze, muły, alpaki, świnki wietnamskie. Część z tych zwierząt jest oswojona i żyje w bliskim kontakcie z odwiedzającymi – można je dotknąć, pogłaskać i nakarmić. Zobaczymy również ekspozycję ptaków drapieżnych – Sokolarmię oraz Sowiarnię, a w nich różne gatunki sów, orły, sokoły, jastrzębie i myszołowy. Na terenie Sowiarni mieści się Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej, w którym wyświetlane są filmy przerodnicze. Aleja bajkowa, gdzie znajdują się ruchome ekspozycje ze znanych bajek (np.Czerwony Kapturek, Kot w butach), to część obiektu stworzona typowo z myślą o najmłodszych. Nie mogło tu również zabraknąć placu zabaw, na którym na dzieci czekają tradycyjnie huśtawki, zjeżdżalnie, suchy basen z piłeczkami, trampoliny, karuzele, linowy pająk oraz tyrolka.

12. Trollandia

Znajdujący się w Międzybrodziu Żywieckim w lesie u podnóża góry Żar – park linowy. To doskonałe miejsce do aktywnego spędzenia czasu na wolnym powietrzu, pośród zieleni. Dzieci nauczą się tutaj stawiać czoła różnego typu przeszkodom i poczują odrobinę adrenaliny. Obiekt oferuje zwiedzającym kilka tras o zróżnicowanych poziomach trudności. Dla najmłodszych – już od 3 roku życia – stworzono Trollinkowo, starsze dzieci mogą zmierzyć się z przeszkodami na rozmieszczonej na wysokości 3 – 5 metrów nad ziemią trasie Dzielny Skrzat oraz zainstalowanym 5 metrów ponad ziemią – Spacerze Włóczykija. Leśna Tułaczka to trasa dostępna dla młodzieży od 16 roku życia.  

Pośród drzew umieszczono takie przeszkody jak tunele, ruchome mosty, lwie obręcze, zawieszono ławeczki i krzesełka, na których można na chwilę spocząć, a nawet samochody. Z drewnianych domków na drzewach możemy zjeżdżać zjeżdżalniami.

13. Aquadrom

To jeden z najpopularniejszych na Śląsku parków wodnych zlokalizowany w Rudzie Śląskiej. Kompleks podzielony jest na 3 strefy: strefę rekreacji, strefę sportu oraz saunarium. Niewątpliwie to pierwsza z wymienionych stref dostarcza najwięcej rozrywki i najbardziej przyciąga dzieci. Nazwy dostępnych atrakcji zaczerpnięto od nazwy miasta, województwa i rudzkich dzielnic. Skorzystamy tutaj z czterech kolorowych zjeżdżalni: zakończonego wielkim lejkiem, przyprawiającym o zawrót głowy Wirka, niebieskiego Zjazdu na Nowy Bytom, interaktywnej Rudy Śliskiej, czerwonego Górnego Ślizgu. Popłyniemy z prądem rwącej rzeki Chębzie Pętla, po czym odprężymy się w strefie relaksu La Godula. Na uwagę zasługuje częściowo zanurzony w wodzie ogromny, dmuchany Mokry Bąbel, na który można się wspinać, a następnie zjeżdżać do wody. Z myślą o najmłodszych powstała Bajtel Zatoka, w której znajdziemy kolejne dwie zjeżdżalnie. Dostępny jest również basen zewnętrzny, którego atrakcją jest wodna huśtawka.

14. 1000 Kocków. Kreatywne Centrum Zabaw

Jeśli ulubionym zajęciem Twojego dziecka jest tworzenie konstrukcji z klocków, w tym miejscu może puścić wodzę wyobraźni. To zlokalizowane w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia, wyjątkowe, choć stosunkowo nieduże, centrum zabaw dla dzieci, gdzie cała zabawa skupia się wokół kolorowych klocków LEGO, których są dosłownie tysiące. Niektóre zaskakują swoim wyglądem. Wizyta tutaj ma na celu rozwijanie zdolności manualnych, zmysłu przestrzennego, pobudzanie kreatywności. Dzieci mogą wybierać elementy z piaskownicy pełnej klocków, budować na ścianie czy podziwiać makiety imponująco wyglądających konstrukcji, m.in. budynku NOSPR. Dla dziewczynek wydzielono kącik LEGO Friends, chłopcy mogą zbudowane samodzielnie z klocków autka puścić w trasę po przeznaczonym do tego torze samochodowym. Inne dostępne tutaj atrakcje to kolejka i zestawy LEGO Duplo oraz symulator trzęsienia ziemi.

15. Dębowiec

Położony w Bielsku-Białej na stoku góry Dębowiec u podnóża Szyndzielni – ośrodek rekreacyjno-narciarski. Wbrew pozorom jest to ciekawe miejsce do spędzenia wolnego czasu nie tylko podczas śnieżnej zimy. Główną atrakcją dostępną tutaj przez cały rok jest rodzinna przejażdżka nowoczesną 4-osobową kolejką kanapową wiodącą na polanę pod stokiem, podczas której podziwia się panoramę Beskidu Śląskiego. Na terenie ośrodka mieszczą się dwa baseny, w tym jeden rekreacyjny ze zjeżdżalniami i licznymi wodnymi atrakcjami, jak sztuczna rzeka, grzybek wodny, jeż wodny, a także brodzik, ścianka wspinaczkowa, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, siłownia na wolnym powietrzu oraz park linowy z kilkoma trasami o zróżnicowanej trudności. Działa też sztuczny tor saneczkowy pełen zakrętów, pędząc którym również mamy okazję oglądać górski krajobraz. W zimie dzieci mogą uczyć się jazdy na nartach na małym wyciągu zaczepowym.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.