A gdyby tak pod kloszem starych, zabytkowych drzew zamknąć wszystko o czym mogą zamarzyć dzieci? Gdyby istniał park, w którym najmłodsi mogą korzystać z ogromnych placów zabaw, parków linowych, dmuchańców i jeść najlepsze lody w Małopolsce w otoczeniu drzew i kwiatów? Myślicie pewnie, że takie miejsca istnieją tylko w filmach. Otóż muszę Wam powiedzieć, że taką bajkową przestrzeń dla rodzin z dziećmi znajdziecie w naszym kraju, na Podhalu, w Rabce Zdroju. A ściślej mówiąc we wspaniałym Parku Zdrojowym tej uzdrowiskowej miejscowości.  

Co warto zobaczyć w Parku Zdrojowym w Rabce?

Park Zdrojowy w Rabce jest miejscem niezwykłym. Powstał w II połowie XIX wieku a obecnie stał się ogromną przestrzenią o charakterze wypoczynkowo-uzdrowiskowym. Oferta Parku jest w znacznej mierze skierowana do dzieci – to one są pacjentami tutejszych sanatoriów.  

Przechadzając się po strefie 10 ogrodów tematycznych (m.in. ogród pnączy, ogród wiosenny i jesienny) natraficie na dwie interesujące fontanny oraz tężnię solankową, wokół której stale biegają dzieci.  

Osobliwością Parku jest także „Grzybek”, czyli niewielka scena, na której często przygrywa góralska kapela. Moim dzieciom udało się także znaleźć ukryte w gąszczu roślinności pomniki: Jana Pawła II – turysty, rzeźby Baśni Gór (z wystającą z ziemi stopą Olbrzyma i Smokiem Oscypkojadem) a także Ławeczkę lokalnej poetki – Antoniny Zachary-Wnękowej. Największą atrakcją dla mojego syna były jednak odkryte w jednej z alejek dwa niewielkie rosyjskie działa, pochodzące z czasów z II wojny światowej.  

Warto wspomnieć, że jeśli zaplanujecie pobyt w tej uroczej miejscowości w połowie lipca Wasze pociechy w różnym wieku będą mogły skorzystać z licznych spotkać i warsztatów odbywających się w ramach corocznego Rabka Festival – Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. W Parku Zdrojowym znajdziecie plakaty, zachęcające do poszczególnych eventów organizowanych podczas festiwalowych dni.  

Czy w Parku Zdrojowym w Rabce jest miejsce na dziecięcą aktywność?

Gdy dzieci odkryją ciekawostki Parku Zdrojowego, najwyższy czas pozwolić im się wyszaleć, dać możliwość aktywności ruchowej. I w tym zakresie Park w Rabce ma sporo do zaoferowania. Pierwszą atrakcją nie do pominięcia są place zabaw, szczególnie ten największy, zlokalizowany obok „Grzybka”. Dzieci mogą bawić się tu na licznych zjeżdżalniach, karuzelach, huśtawkach, ciuchci i różnego rodzaju domkach. Konstrukcje są różnej wielkości, dzięki czemu dzieciaki w każdym wieku znajdą tam coś dla siebie. Na placu zabaw wybudowano także charakterystyczne, drewniane, zadaszone wiaty z ławeczkami, z których obecności opiekunowie cieszą się jak dzieci!  

Oprócz tradycyjnego placu zabaw na uwagę zasługuje również miasteczko ruchu drogowego, największa tego typu przestrzeń, jaką kiedykolwiek widziałam! Maluchy mogą tu jeździć na rowerkach, hulajnogach a nawet wózkach inwalidzkich, ucząc się zasad bezpiecznej jazdy. Uwaga, w celu urozmaicenia tras, dróżki poprowadzono na niewielkich przewyższeniach, więc jeździ się tu z górki i pod górę!  

Tuż obok placu zabaw i miasteczka ruchu drogowego czekają na Was także ogromne dmuchańce oraz park linowy. To kolejne miejsca, gdzie Wasze pociechy mogą spożytkować sporą dawkę energii. W przeciwieństwie jednak do pozostałych wspominanych atrakcji za wstęp do parku linowego oraz na dmuchane zjeżdżalnie trzeba będzie zapłacić.

Czas na małe co nieco

Jeśli wybieracie się do Rabki latem, polecam jeszcze jedną nieoczywistą atrakcję Parku Zdrojowego, której w stolicy dzieci zabraknąć nie mogło. Są to lody. Ja z moimi brzdącami zwykle zostawiamy sobie tą przyjemność na koniec każdej rodzinnej wycieczki. Latem lody kupimy w Parku w wielu miejscach. Ja osobiście polecam z całego serca dwa miejsca serwujące zimne desery – budkę z lodami z owczego mleka i mogące się pochwalić odznaczeniem najlepszych lodów w Małopolsce desery z lodziarni Sting.  

Będąc w zdrojowej miejscowości warto wstąpić także do pijalni wód mineralnych, gdzie posmakujecie tutejszych bąbelków lub po prostu zatrzymacie się na kawę i ciastko. Niezależnie od tego czy zatrzymacie się na lody, wodę mineralną czy kawę, jeśli usiądziecie w jednej ze spokojnych parkowych alejek możecie liczyć na towarzystwo tutejszych wiewiórek.  

Jeśli szukacie pomysłu na dzień lub weekend pełen niezapomnianych wrażeń dla dzieci, ruszajcie do Parku Zdrojowego w Rabce Zdroju. Piszcie w komentarzach o swoich doświadczeniach z podhalańskiego uzdrowiska. 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.